Przyjęcie oświadczenia o uznaniu ojcostwa od matki dziecka i mężczyzny, który twierdzi, że jest ojcem dziecka.
1. WYMAGANE DOKUMENTY DO ZAŁATWIENIA SPRAWY:
Ważne dokumenty tożsamości rodziców (dowód osobisty lub paszport) - do wglądu.
Przy uznaniu dziecka poczętego zaświadczenie od lekarza o ciąży i przewidywanym terminie porodu. Załączniki do Karty Informacyjnej - wniosek o uznanie dziecka poczętego.
2. ZŁOŻENIE WNIOSKU DROGĄ ELEKTRONICZNĄ:
Brak możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną.
3. OPŁATY:
Za przyjęcie oświadczenia – nie pobiera się opłaty, za każdy egzemplarz odpisu aktu urodzenia wydanego po przyjęciu uznania: za odpis skrócony 22 zł za odpis zupełny 33 zł
Opłatę skarbową można uiścić:
Opłatę skarbową można uiścić: w kasie Urzędu Miejskiego w godz. 8.00-14.00 lub na konto:
BANK SPÓŁDZIELCZY W GOLENIOWIE ODDZIAŁ ŁOBEZ
NR: 89937510382600483520000010
NR SWIFT GBWCPLPP PL 89937510382600483520000010
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:
Urząd Stanu Cywilnego 73-150 Łobez, ul. Niepodległości 13 w godzinach przyjęć interesantów od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
6. OSOBY DO KONTAKTU:
Magdalena Kowalec (Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego), pok. 30, tel. (91) 397 46 78,
7. SPOSÓB I TERMIN ZAŁATWIENIA.
W dniu przyjęcia oświadczenia sporządzany jest protokół, na tej podstawie nanoszona jest wzmianka w akcie urodzenia. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa rejestruje się w rejestrze uznań. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa złożone przed konsulem rejestruje kierownik urzędu cywilnego właściwy ze względu na miejsce sporządzenia aktu urodzenia, a jeżeli uznanie następuje przed urodzeniem się dziecka - kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy ze względu na miejsce sporządzenia aktu urodzenia matki dziecka, a gdy rejestracja urodzenia matki nie nastąpiła na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - kierownik urzędu stanu cywilnego właściwy dla miasta stołecznego Warszawy. W przypadku braku aktu urodzenia dziecka w rejestrze systemów państwowych przewidywany czas załatwienia sprawy do 10 dni roboczych. Kierownik USC wydaje na wniosek matki lub ojca, pisemne zaświadczenie potwierdzające uznanie ojcostwa.
8. TRYB ODWOŁAWCZY:
Od sposobu rozstrzygnięcia sprawy nie przysługuje odwołanie. W przypadku odmowy przyjęcia oświadczenia matka oraz mężczyzna, który twierdzi, że jest ojcem zostaną poinformowani na piśmie o przyczynach odmowy i możliwości uznania ojcostwa przed sądem opiekuńczym.
9. PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 28 listopada 2014 r.(Dz.U. z 2018 poz.2224 z późn. zm)
- Art. 72-83 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 z późn. zm.)
10. UWAGI : uznać ojcostwo przed Kierownikiem USC może każdy mężczyzna, bez względu na swój stan cywilny mający pełną zdolność do czynności prawnych, oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa może złożyć każda osoba, która ukończyła 16 lat, jeśli jednak nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych to oświadczenie konieczne do uznania ojcostwa można złożyć tylko przed sądem opiekuńczym, - pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności tj. ukończenia 18 lat, można uznać ojcostwo przed urodzeniem się dziecka – tzw. uznanie dziecka poczętego, uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności, jeżeli dziecko zmarło przed osiągnięciem pełnoletności, uznanie ojcostwa może nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym mężczyzna składający oświadczenie o uznaniu dowiedział się o śmierci dziecka, nie później jednak niż do dnia, w którym dziecko osiągnęłoby pełnoletność, uznanie ojcostwa nie może zostać przyjęte jeżeli toczy się postępowanie o ustalenie ojcostwa, nie można uznać dziecka już uznanego oraz wtedy gdy zachodzi domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki chyba, że domniemanie to zostanie zaprzeczone w postępowaniu sądowym, matka dziecka potwierdza, że ojcem dziecka jest mężczyzna, który złożył oświadczenie, oświadczenie o uznaniu składa się najczęściej przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, w którym sporządzono akt urodzenia, oświadczenie może być również złożone w dowolnym urzędzie stanu cywilnego jak również przed polskim konsulem za granicą.
|